Wiosna, ach to Ty! Własna uprawa ziół. Zakładamy zielnik
Wiosna, ach to Ty!
Nadejście wiosny to doskonały czas, by rozpocząć uprawę ziół we własnym domu. Dlaczego warto założyć zielnik? Ponieważ dostęp do świeżych ziół stanowi urozmaicenie naszej kuchni. Poza tym zioła są łatwe w uprawie, dlatego doskonale sprawdzają się na balkonach, tarasach lub w doniczkach. Drogie zioła z supermarketów, których smak i aromat niejednokrotnie może pozostawiać wiele do życzenia nie muszą już gościć na naszych talerzach. Weź sprawy w swoje ręce! Dowiedz się, w jaki sposób rozpocząć uprawę ziół w doniczkach i na balkonie oraz jakie odmiany najlepiej sprawdzą się w domowym zielniku.
Czas rozpocząć własną uprawę
Rozpoczęcie uprawy wcale nie musi oznaczać konieczności poniesienia dużego trudu. Dużą zaletą ziół jest bowiem fakt, iż nie wymagają one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym aspektem pozostaje bowiem regularne podlewanie. Dzięki temu zioła można sadzić w zasadzie wszędzie. Wystarczy nawet niewielki balkon, na którym zmieści się kilka doniczek. Jeśli powierzchnia jest mocno ograniczona, warto uprzednio dokładnie zastanowić się nad tym, jakie zioła lubimy, by w jak najlepszy sposób spożytkować dostępną przestrzeń.
Najszybszą metodą pozyskania roślin będzie zakup gotowych ziół w doniczkach. Istnieje również możliwość przygotowania rozsady ziół w domu. To jednak metoda, która zalecana jest dla bardziej doświadczonych hodowców. Najlepiej wybierać produkty znajdujące się w ofercie sklepów ogrodniczych. Oprócz ziół potrzebny będzie także szereg dodatkowych przedmiotów.
Zaopatrz się we wszystko co niezbędne
W przypadku domowej hodowli przydadzą się elementy takie jak:
- doniczki,
- ziemia,
- nawóz.
W przypadku hodowli większości ziół, nie wymaga się posiadania dużej wielkości pojemników. Z powodzeniem sprawdzą się doniczki, posiadające średnice około 20 cm. Wykorzystać można również standardowe skrzynki balkonowe. Istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju materiałów, takich jak ceramika, beton, tworzywa sztuczne lub drewno. Zioła posadzone mogą zostać również w drewnianych beczkach lub starych skrzyniach, co dodatkowo zwiększy walory wizualne hodowli. Oczywiście pojemniki muszą być odporne na stały kontakt z wodą, a także posiadać otwór, przez który odprowadzony zostanie nadmiar wody.
Podstawową kwestią jest także dobór odpowiedniej ziemi. Podłoże musi cechować się dobrą przepuszczalnością dla wody i powietrza. Żeby uprawa prawidłowo się rozwijała, ziemia nie może także zbyt szybko przesychać. Najlepiej dokonać zakupu gotowego podłoża w centrum ogrodniczym.
Niewielka ilość ziemi, która znajduje się w donicy sprawia, że rośliny mogą szybko zużywać zmagazynowane w niej składniki pokarmowe. Substancje odżywcze wymywane są również podczas procesu podlewania. Dotyczy to głównie ziół wieloletnich. Mając na uwadze dobro naszej hodowli, warto zaopatrzyć się również w płynne nawozy organiczne. Niektóre zioła, takie jak na przykład tymianek, rozmaryn lub lawenda nie będą wymagały nawożenia.
Przydadzą się również nożyczki lub ostry nóż. Zioła należy regularnie przycinać, by zbytnio się nie rozrosły oraz dobrze krzewiły. Dodatkowo proces taki przyspiesza wzrost nowych liści. W przypadku ziół wieloletnich należy także odpowiednio zabezpieczyć je przed nadejściem zimy. Doniczki, które pozostaną na balkonie należy ocieplić za pomocą styropianu, natomiast podstawę pędów obsypać korą. Całość powinna zostać szczelnie zawinięta agrowłókniną.
Jakie zioła posadzić w domu, a jakie na balkonie?
Zioła w domu sprawiają, że zawsze mamy je pod ręką. Z tego powodu doniczki dobrze umieścić na przykład na parapecie w kuchni i wykorzystywać przy tworzeniu codziennych potraw. Świeże produkty bez zbędnych dodatków z całą pewnością nadadzą posiłkom lepszego smaku i aromatu. Wykorzystać można zdecydowaną większość ziół. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i preferencji smakowych. W kuchni przyda się przede wszystkim bazylia, majeranek, pietruszka naciowa lub kminek. Zastosować można również miętę, oregano i tymianek. Należy natomiast uważać na koper, gdyż jest dość trudny w uprawie doniczkowej. Ważne również, by zioła uprawiane w domu zostały posadzone w oddzielnych doniczkach, ponieważ ich korzenie mogą zajmować sporo miejsca.
Mieszkania, które dysponują tarasem lub balkonem świetnie nadają się do stworzenia efektownej hodowli ziół. Zioła na balkonie z powodzeniem mogą zastąpić kwiaty, spełniając jednocześnie rolę dekoracyjną i dostarczając nam zdrowych i smacznych produktów. Wybierając zioła na balkon, warto wziąć pod uwagę elementy wizualne, takie jak kontrast kolorów, wielkość listków i wysokość poszczególnych odmian. Dzięki temu balkon będzie prezentował się w sposób niezwykle zjawiskowy. Dobrze sprawdzi się między innymi mięta, tymianek, bazylia, majeranek i ogóreczniki. Należy zwrócić uwagę na system korzeniowy poszczególnych ziół. Tymianek, majeranek lub cząber, wymagać będzie płytszych donic, natomiast melisa, rozmaryn, bazylia lub estragon – głębszych. W przypadku ziół uprawianych na balkonie nie można zapominać również o zastosowaniu drenażu, gdyż nadmiar wody może skutkować gniciem korzeni.
Zioła jednoroczne i wieloletnie
Wybór ziół jest ogromny. Skorzystać można zarówno z roślin jednorocznych, dwuletnich, jak i wieloletnich. Te pierwsze wiążą się z koniecznością ponownego dosadzania każdej wiosny. Zioła wieloletnie dają możliwość cieszenia się nimi przez kolejne lata. Dodatkowo są one również odporne na mrozy i wymagają od nas wyłącznie przycinania po przekwitnięciu lub też w przypadku zbytniego rozrośnięcia.
Zioła jednoroczne, z których warto skorzystać:
- bazylia,
- majeranek,
- koper,
- cząber,
- kolendra,
- rzeżucha,
- ogórecznik,
- rumianek.
Warte uwagi zioła wieloletnie to między innymi:
- estragon,
- lawenda,
- rozmaryn,
- lubczyk,
- melisa,
- mięta,
- szałwia,
- tymianek.
Kiedy zabrać się do pracy?
Przystępując do prac związanych z sadzeniem, dobrze uprzednio przemyśleć koncepcję swojej ziołowej hodowli. Poszczególne gatunki lubią się bowiem rozrastać i wymagają odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Ponadto dobrze zachować porządek i rośliny jednoroczne sadzić we wspólnej rabacie, oddzielając je od ziół wieloletnich. Gatunki szybko rosnące można również odseparować od tych, które rosną wolniej, dzięki czemu nie będą one sobie wzajemnie przeszkadzały w prawidłowym rozwoju.
W przypadku ziół zakupionych w doniczkach, możliwe staje się ich uprawianie na zewnątrz po ustąpieniu pierwszych przymrozków. Nasiona wysiewać można pod koniec zimy. Większość ziół z powodzeniem sadzić już na początku marca. Po upływie kilkunastu tygodni należy spodziewać się pierwszych efektów. Rośliny jednoroczne dają możliwość drugiego wysiewu w okresie letnim. Przeważnie odbywa się to na przełomie lipca i sierpnia. W rezultacie możliwe staje się zebranie świeżych plonów jesienią.
Uprawianie ziół w domu lub na balkonie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. To doskonała dekoracja wnętrza, natomiast dostęp do świeżych, aromatycznych ziół na wyciągnięcie ręki, może całkowicie odmienić nasze kulinarne doznania. Warto samemu przekonać się o korzyściach płynących z domowej hodowli.