
Oddychaj!
Jak rośliny mogą poprawić jakość powietrza w naszym domu?
O jakości powietrza mówi się ostatnio bardzo dużo. Temat smogu jest na ustach wszystkich od polityków poprzez lekarzy, aż do zwykłych obywateli, którzy w okresie grzewczym często przeżywają poważne wątpliwości, czy codzienny spacer jest naprawdę dobry dla ich zdrowia. Wiele osób zamyka okna i sprawdza poziom smogu w ich mieście w aplikacjach mobilnych, by uniknąć narażania swojego zdrowia na zanieczyszczenia powietrza. Niestety, smog i inne zanieczyszczenia zewnętrzne to nie jedyne zagrożenia związane z jakością powietrza w naszym otoczeniu. Wiele zanieczyszczeń powietrza występuje również w pomieszczeniach zamkniętych: w naszym domu, biurze i w szkole, do której chodzą nasze dzieci. Skąd one pochodzą? Znajdują się one w meblach, panelach podłogowych, środkach chemicznych do sprzątania i wielu innych rzeczach codziennego użytku. Biorąc pod uwagę, że mieszkańcy miast spędzają średnio 90% dnia w zamkniętych pomieszczeniach, nie można lekceważyć tego problemu. Jak zadbać o poprawę jakości powietrza w naszym domu? Ustaw w nim więcej roślin doniczkowych! Już jedna roślina średniego rozmiaru ustawiona w pokoju średniej wielkości może zwiększyć jakość powietrza o 25%! W jaki sposób rośliny domowe wpływają na jakość powietrza?
Produkują tlen
O zjawisku fotosyntezy każdy z nas uczył się w szkole. W największym uproszczeniu polega ona na pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery i emisji tlenu. Często jednak nie zastanawiamy się, jak dobroczynny wpływ na nasz organizm miałoby wykorzystanie tego zjawiska w praktyce. Poprawa samopoczucia psychicznego, lepsza koncentracja i wzrost poziomu energii to niewątpliwe zalety przebywania w pomieszczeniu z odpowiednią ilością tlenu. Jeśli chcesz doświadczyć, konkretnych, zauważalnych efektów fotosyntezy, będziesz potrzebował w swoim otoczeniu ustawić około 10 roślin średniej wielkości.
Emitują korzystne dla człowieka lotne związki organiczne
Oprócz tlenu rośliny produkują także lotne związki organiczne, które także mają korzystny wpływ na ludzi i ich otoczenie. Mowa tutaj o substancjach fitochemicznych takich jak terpeny. Działają antybakteryjnie i redukują zapachy, ale wpływają także na organizm człowieka. Zmniejszają one poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu, który wpływa nie tylko na ogólne samopoczucie psychiczne, ale także na kwestie specyficzne takie jak długość snu i ciśnienie osmotyczne krwi. Ta właściwość roślin może stanowić jakieś wyjaśnienie faktu, że przebywanie pośród nich nas uspokaja!
Pochłaniają zanieczyszczenia powietrza
Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza nie tylko poprzez produkcję tlenu i korzystnych dla człowieka substancji fitochemicznych. Oprócz wzbogacania powietrza tym, co dla ludzi zdrowe, usuwają również to, co niekorzystne. Mowa tutaj o zanieczyszczeniach powietrza, których (jak wspomnieliśmy we wstępie) jest w naszych domach mnóstwo. Najbardziej znane chemiczne zanieczyszczenia powietrza pojawiające się w domu to formaldehyd, benzen i trichloroetylen. Wiele znanych roślin doniczkowych ma zdolność do wychwytywania ich z powietrza, transportowania do systemów korzeniowych i rozkładania na substancje proste.
Jak widać, ustawienie w domu roślin doniczkowych to nie tylko kwestia estetyczna. Korzyści, które możemy dzięki nim uzyskać, są ogromne! Być może warto się przełamać i wprowadzić trochę zieleni do swojego domu?
________________________________
Sowa, Jerzy. (2009). Wpływ roślin na jakość powietrza w pomieszczeniach. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja. 40. 47-52.
https://plantlifebalance.com.au/the-science/